Menu

Z fotogalérie

image045

„História nás učí, že najväčším víťazstvám obvykle predchádzalo prekonávanie zúfalých prekážok. Víťazi sa odmietli nechať odradiť.”

BERTIE CHARLES FORBES

Z archívu

Plán týždňa 27.04.-29.04.2011

Milí obyvatelia Zeleného domu, toto vás čaká počas najbližšieho týždňa:
Plán týždňa


Jedno obrovské ĎAKUJEM!!!

19.03.2011

Milí veriaci spoluintrákovci ale aj všetci naši blízki,
Boh nás skúša vo viere a Ministerstvo školstva SR v našich vedomostiach. Najmä nás, štvrtákov. Počas uplynulého týždňa sme boli obeťami písomných maturitných skúšok zo slovenského a anglického jazyka a niektorí z nás trpeli aj pod ťarchou matematiky.
Všetci sme sa utiekali k modlitbe, lebo ak nás aspoň sčasti poznáte, viete, že skôr veríme sile modlitby ako sile našich vlastných vedomostí. A vieme, že čím viac ľudí sa modlí, tým väčšiu silu modlitba má. Preto sme všetkých známych, učiteľov, vychovávateľky aj spolubývajúcich prosili o pripojenie k modlitbovej armáde.
Touto cestou chceme všetkým jej členom poďakovať za čas, ktorý modlitbe obetovali, ale aj za všetko, čo nám u Boha vyprosili. Avšak, naše kríže z nás neopadli – máme pred sebou ešte ústnu časť maturít. Preto vás zároveň prosíme, aby ste vo svojich modlitbách boli aj naďalej vytrvalí a ak môžete, zahrňte do úmyslov, ktoré majú byť vašou modlitbou požehnané, aj bakalárku
našej milovanej sestry Vlasty.
Odovzdávam teda odkaz od všetkých maturantiek bývajúci v ŠI: ,,Ďakujemeeeeeeee!!!“

Vaše štvrtáčky 🙂


Happy Birthday, milý Intrák!

11.01.2011
Pomaly ale isto uplynulo 7 rokov od založenia nášho internátu a my sme sa to rozhodli osláviť práve v tento pekný januárový utorok.
Počas tohto dňa sme sa zúčastnili na sv. omši, ktorú slúžil brat Braňo v našej kaplnke. Pozvanie neodmietla ani riaditeľka nášho gymnázia, sestra Timotea, a s radosťou nás prišla pozrieť. Ponúkli sme ju našimi dobrotami, ktoré s láskou a s našou pomocou pripravili naše ochotné vychovávateľky.
Sestra Vlasta slávnostne sfúkla 7 sviečok na torte a oslava sa mohla začať.

Michaela Ponechalová, 2.A


Ja tak rád trsám, trsám…!

20.10.2010
Dňa 20. októbra sme na našom internáte zorganizovali veľkú diskotéku. Po minuloročných dobrých skúsenostiach v oblasti tanca sme opäť pozvali chlapcov, ktorí bývajú na internáte sv. Jozefa Robotníka.
Zabávali sme sa v rytme disco hudby, hýbajúc všetkými časťami tela, ktorými sa dalo a usmievajúc sa na tancujúcu sestru Vlastu, ktorá to, ako sa hovorí ,,vie roztočiť“. 🙂
Bol to príjemný večer v naozaj príjemnej spoločnosti. 🙂


Intrákové hody

29.9.2010
Kto z nás by nemal rád oslavy? Viete, také poriadne, narodeninové a meninové, s kopou jedla a hektolitrami malinovky…
A presne takúto oslavu sme mali aj my, všetci intrákovci. A oslávenec??? No predsa náš sv. František! A vyoslavovali sme ho teda poriadne! Začali sme s horlivými srdcami a hlasmi na sv. omši, ktorú odslúžil páter Patrick, pokračovali sme s plnými taniermi hranoliek a iných dobrôt a skončili s plnými bruškami.
Mali sme sa jednoducho fajn! 🙂

Zuzana Lašová, 2.A


Výlet do Janošikových dier

15.9.2010
15. septembra sa uskutočnil výlet do Terchovej. Zúčastnili sa ho 4 obyvateľky internátu v sprievode sestry Veroniky.
Zdolali sme Janosíkove diery a pokorili aj Malý Rosutec. Počasie nám prialo aj keď zrána to vyzeralo na dážď.
Pre tých ktorý sa zúčastnili výletu to bol nezabudnuteľný zážitok.

Vladimíra Dingová, 2.A


Vitajte opäť doma-nedoma!

1.9.2010
Prázdny, vyupratovaný a ako vždy útulný nám Zelený dom otvoril svoje dvere ešte deň pred otvorením tých školských. Staré i nové kufre, starí i noví obyvatelia sa nasťahovali do izieb a opäť zaplnili skrine a chladničky.
Pomaly sme sa rozhliadli, spoznali nových spolubývajúcich a kamarátov, zoznámili sa so sestrou Vlastou, Veronikou a Gabrielou ale i internátnym poriadkom a plní očakávaní si večer ľahli a počítajúc ovečky sa snažili zaspať.
A tak sme sa aj tento rok znovu zabývali v našom obľúbenom intráku a už teraz sa tešíme na spoločné zážitky.

Mária Briestenská, 4.A


Nie je dôležité vyhrať, ale poriadne si zašportovať!

Dôležité je nebáť sa lopty! Potom už stačí len mať čas, športového ducha a urobené ťaháky na zajtrajší deň 🙂
Keď sú všetky podmienky splnené, na internátnej chodbe zrazu zaznie veta: ,,Ide sa na volejbal!“ Dvere na izbách sa otvoria a vykročia z nich členovia dnešných volejbalových družstiev. A ide sa do telocvične!
Lopta lieta vzduchom, hráči pristávajú na zemi a kvapky potu si robia vyhliadkové jazdy po našich telách. V tom momente sme spokojní. Školu máme von z hlavy a jediné, čo nás trápi, je to guľaté, na našu hlavu sa rútiace teleso. Au!

Mária Briestenská, 3.A


Večer na tému…

02.03.2010
Sediac všetci spolu v spoločenskej miestnosti sme sa pomaly započúvali do slov vychádzajúcich z úst našich dvoch hostí, p. prof. Vašečku a jeho švagra – Peťa.
Najčastejšie skloňovaným slovom v tento večer bolo krátke ale silné ,,žena“. Téma prednášky totiž znela: „HODNOTA ŽENY“.
Začali sme, samozrejme, Pannou Máriou, ženou výstavného charakteru, a pomocou citátov zo Svätého Písma sme sa prepracovali až k nám, obyčajným ženám, žienkám internátnym. Postupne sme sa obohatili o názory, že všetky sme krásne bez ohľadu na to, či máme malé alebo veľké oči, dlhé alebo krátke nohy, rovné alebo kučeravé vlasy a bez ohľadu na to, koľkí muži si to o nás myslia. Máme sa však snažiť byť najmä vnútorne kráne, primerane sebavedomé, vedieť, že sme Bohom milované… Boh nás stvoril na svoj obraz, obraz jemnosti, krehkosti a citlivosti. Mužov stvoril zasa ako obraz sily, aby nás mohli chrániť a ctiť si nás.
V ten večer každá z nás zaspávala s usmiatou dušičkou…

Mária Briestenská, 3.A


Fašiangovica

16.02.2010
Poznáte to: ľudia sa preoblečú do rôznych masiek, zabávajú sa, tancujú, spievajú a v našich obydliach rozvoniavajú čerstvé šišky. Áno, fašiangy.
Aj my, intrákovci, sme chceli zažiť všetko, čo k týmto dňom patrí. Šišky nám pripravili tety kuchárky v školskej jedálni a na nás bolo už len splniť zvyšok úloh na zozname vecí patriacim ku fašiangam.
Tie tohtoročné sme poňali nie v tak typicky slovenskom, ľudovom štýle, ale v štýle 60.-80. rokov minulého storočia. V tejto dobe vyrastali naši rodičia, takže sme len poprosili mamy, aby si spomenuli, kde schovali svoju obľúbenú sukňu alebo šaty a o kostýmy bolo postarané. Po výdatnej večeri, ktorú nám pripravili členovia krúžku varenia na čele so sestrou Jozefkou už stačilo len vykročiť v správnom rytme na tanečný parket. Tým pre nás bola podlaha školskej klubovne – tu sme to roztočili! Tancovali sme na známe disko hity, spievali, cestovali mašinkou, ale i ladne striedali nôžky v rytme valčíka a polky. A to všetko ďaleko od našich učebníc, zošitov a domácich úloh.
Dobre sme sa najedli, príjemne zabavili, oddýchli si od učenia, ale hlavne sme, aj keď len tak symbolicky, na najbližších 40 dní ,,pochovali basu“.

Mária Briestenská, 3.A


Nezvyčajná internátna noc

21.12.2009
Bol večer 21. decembra a na internát zavítala sestra Lenka. Dôvodom tejto nezvyčajnej a potešujúcej návštevy bola naša celonočná adorácia.
Začali sme ju spoločne chválami, čítaním Svätého Písma a modlitbou pod vedením sestry Lenky. Po tomto príjemnom začiatku sme sa roztratili do svojich izieb. Niektorí išiel spať (ale to asi málokto, keďže sme v ten večer nemali večierku 🙂 ) niektorí pozerať film a iný trávili noc rozhovormi s kamarátmi. A kto chcel, mohol kedykoľvek večer, v noci, ba dokonca aj ráno prísť do kaplnky a adorovať.
Adorácia skončila ráno okolo 7:00 a my sme sa naposledy pred prázdninami vybrali do školy.

Petra Domanická, 4.A


Roráty – adventná sv. omša pri svetle sviečok

09.12.2009
Je streda, adventné obdobie, ručičky na hodinkách ukazujú 4:50. Spiaca Žilina sa práve prebúdza, pouličné osvetlenie bliká, kroky vŕzgajú po čerstvo napadanom snehu. Pestrá zmes študentov, školských sestier či pracujúcich si uzimene šúcha ruky pred kaplnkou dominikánov.
Pri vstupe dostane každý sviečku a noty s latinským textom. Starobylým spevom Rorate coeli začína svätá omša. V meditatívnom tichu sa zúčastňujeme na slávení liturgie.
Srdcom upriameným na Pána a posilnení šálkou horúceho čaju s vianočkou pri spoločnom agape odchádzame do ruchu všedného dňa s nevšedným zážitkom.

Dominika Motyková, 4.A


GSF-ácka výprava do Brna

27.09.2009
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna sestra Vlasta. Bola to milá a dobrá žena, vychovávateľka v školskom internáte. Jedného dňa sa dozvedela, že svätý otec, Benedikt XVI., príde odslúžiť sv. omšu do Brna. Vtedy jej skrsol v hlave skvelý nápad – zorganizovať púť. A tak sa dala do práce…
A ako to dopadlo? Tak, že sme v nedeľu, 27.9. o 2:00 (nie, to nie je preklep), všetci nastúpili do autobusu a viezli sa do Brna. Väčšina z nás len vymenila posteľ za sedadlo a ďalej pokračovala v snívaní toho napínavého sna, ktorý začal už v našich teplučkých posteliach. Avšak, ani ten niektorí nedosnívali, pretože o 5:00 nás sestra Vlasta zobudila slovami: ,,Dobre ráno!“, čo sme akosi nepochopili, keďže sme mali ešte hlbokú noc.
Pomaly sme sa prebrali a vykročili sme na cestu v ústrety sv. Otcovi. Keď lietadlo s Benediktom na palube pristálo, davom sa rozlievala radosť. A ako prechádzal pomedzi nás, radosť v ľudských srdciach sa menila na kvapky stekajúce po lícach. Takúto silu malo to nepochopiteľné čaro rozliehajúce sa okolo neho. Počas sv. omše všetci vychutnávali jeho prítomnosť a ja som konečne pochopila, prečo všetci ľudia v Starom zákone tak dychtili po blízkosti Ježiša Krista. A tak, naplnení radosťou a niečím, čo nedokážem slovami opísať, sme sa vrátili v plnom počte domov. Ďakujeme, sestra Vlasta!


Turistické prázdniny intrákovcov

15.9. bol sviatok Panny Márie Sedembolestnej – patrónky Slovenska. Niekoľko ľudí z internátu sa rozhodlo, že v tento deň zostane v internáte a strávi ho spoločne. Nakoniec sme sa dohodli na výlete do Terchovej. Počasie nám prialo. Cestovali sme autobusom, čo väčšine z nás nebolo ,,po chuti“. Bol plný, skoro sme sa nezmestili. Našťastie cesta netrvala dlho. Na našu prvú túru sme sa vybrali do Jánošíkových dier, druhá trasa viedla popod Rosutec, čo bolo značne namáhavé.
Po tomto výlete sme sa celí zmorení vrátili na internát. Bola to však malá daň za všetky uzreté krásy prírody. Na tento výlet iste nikto z nás nezabudne.

Vladimíra Dingová, 1.A


Dvakrát meraj a raz strihaj

01.04.2009
Na deň vtákov vstúpil do nášho internátu ďalší hosť, aj keď, už to nebol pôst ani žiadny prvoaprílový žart. Tento mal so sebou nožnice, hrebene, sponky a všakovaké iné pomocky na to, aby z nás, obyčajných intrákových báb urobil neobyčajné intrákové baby. Bola to kaderníčka, pani Pošteková, ktorá bola ochotná spríjemniť nám popoludnie. A to sa jej podarilo. Niekomu ho spríjemnila slávnostným účesom, iným z nás novým, rozhodne kratším a hlavne krajším účesom. A tak sme ani jedna v ten deň nevyzerali, ako keby sme mali na hlavách vrabčie hniezda (keď už bol ten deň vtákov) ale ako keby naše vlasy boli naozaj tou korunou krásy… Veľká vďaka a česť práci!


Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno pôstne obdobie…

25.03.2009 – 11.04.2009
Áno, a bolo aj u nás, v školskom internáte. Určite sa nenašiel nikto, kto by si tohto vzácneho hosťa nevšimol, pretože spestril život každému. A ako? V prvom rade to bolo večernými modlitbami, ktoré sa niesli v duchu prekvapení. Každý večer nás totiž čakalo niečo nové, zaujímavé a obohacujúce. Niekedy sme sa modlili spevom, inokedy v tichu alebo kreslením, raz dokonca hrou na slepcov. Tieto modlitby nám pripravovali tri naše staršie spoluobčanky, Dominika, Peťa a Janka. Musím napísať, že svoju úlohu, viesť nás bližšie k Bohu, si splnili naozaj na jednotku, takže ďakujeme, baby. 🙂
Objavilo sa aj niečo nové v pláne týždňa. Boli to napríklad výlety na hradisko, počas ktorých sme sa modlili krížovú cestu alebo Ružence Božieho milosrdensktva, ktoré sme sa modlili každý deň o 15:00 hod. Čerešničkou na pôstnej torte bola scénka o Kristovej smrti za nás prenesenej do 21. storočia.
…A skončil pôst a žijeme šťastne, lebo Ježiš Kristus zomrel na kríži, aby sme s ním mohli byť vo večnosti!


Slovensko opisuje bibliu

26.11.2008
Jedného mrazivého novembrového rána sa skupinka pisateliek vybrala do Banskej Bystrice precvičiť svoje prsty na akciu s názvom Slovensko opisuje Bibliu. Ráno sme cestovali vlakom a keďže nás čakal náročný deň, ešte tu sme sa naň pripravili zásobou spánku. Keď sme dorazili do Diecézneho centra Jána Pavla II, milo nás privítali a hneď sme sa pustili do usilovného písania. Ako nám povedali, písali sme ako dračice. Prepísali sme 23 strán. Bolo to veľmi zaujímavé. Myslím, že na túto jedinečnú akciu tak skoro nezabudneme. Takto sme aj my prispeli k prepísaniu celého Svätého Písma, ktoré bude uložené ako unikát v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici.


Misie u saleziánov

11.11.2008
Večer 11. novembra sme sa z internátu vybrali pozrieť na misie u saleziánov. Bratislavský tím Redemptoristov spolu spolu s laickým spoločenstvom Calvary si pripravil program pre mladých. Bol o správnej ceste životom a o prekážkach, ktoré môžeme na tejto ceste stretnúť, ako napríklad drogy. Program bol obohatený scénkou, tancom a živou hudbou, do ktorej sme sa aj my zapojili spevom. Na záver pridali do spevu aj vlajky. Takýmto spôsobom sme mohli oslavovať Pána a posilniť si svoju vieru.


Vlak Jána Pavla II v Žiline

11.9.2008
Aj my, internátna mládež, sme boli zvedaví na vlak Jána Pavla II, ktorý 11. 9. 2008 navštívil Žilinu. Tento vlak sa od ostatných neodlišoval len vizuálne, ale aj svojou atmosférou. Tú úplne vystihoval obrovský nápis na bočnej strane: „TOTUS TUUS“, teda „CELÝ TVOJ“. Boli sme nadšení krásnymi fotografiami a príbehmi zo života Karola Wojtylu umiestnenými vo vnútri vlaku. Tento zážitok ostane pre nás krásnou spomienkou, či už na vlak, alebo na pápeža Jána Pavla II.


Internátne imatrikulácie

28.10.2008
Veľa kostýmov, mejkapu, porozbíjaných vajíčok a potravín zmiešaných do neuveriteľných kombinácií. Toto všetko bolo dňa 28.10. skutočnosťou. V našej jedálni sa totiž konali INTERNÁTNE IMATRIKULÁCIE. Niektorí nováčikovia mali za úlohu spievať, variť alebo upratovať, iní sa zahrali na vizážistku, moderátorku alebo drsného hip-hopera, ale všetci sa dobre zabávali. Na záver sme ich my, o rok starší druháci, slávnostne pokrstili a tak prijali medzi nás. Dúfame, že sa im tu bude páčiť.


Návšteva Arcibiskupského gymnázia v Kroměřiži

6.11 – 7.11.2008
Keďže Slovenskí hokejisti podávajú v hokejových zápasoch s Českou republikou slabé výkony, rozhodli sme sa my, obyvatelia a priatelia školského internátu , teda študenti GSF, zachrániť túto kritickú situáciu aspoň priateľským florbalovým zápasom s Arcibiskupským gymnáziom v Kroměřiži. Samozrejme, všetko to bolo spojené s priateľskou návštevou. Sestra Vlasta ( vedúca výpravy) a desať vášnivých hráčov florbalu sa 6.11. vybralo ukázať do Čiech, že „My na to máme!!!“ Tam nás čakali dva náročné zápasy. Po príchode a veľmi milom privítaní sme sa zišli v miestnej telocvični a odštartovali prvý zápas. Od prvých sekúnd sme dávali najavo, že naozaj „Máme na TO“. Počas celého zápasu sme vyhrávali, ale záver nám nevyšiel a tesne sme podľahli 21 : 18. Do druhého zápasu sme išli ešte s väčšou chuťou. Scenár zápasu sa opakoval a prehre 20 : 30 sme sa nevyhli. Ale určite sme sa nedali zahanbiť. Ráno nás čakal individuálny program. Našu návštevu sme zakončili prednáškou vdp. Vojtecha Kodeta, exorcistu. Táto návšteva bola pre nás veľkým prínosom, dokonca i pre nášho kapitána, ktorý v bojoch o dobrý výsledok prišiel o zub. Spoznali sme mnoho nových ľudí, odniesli sme si mnoho poznatkov a zistili sme, akí priateľský, otvorený a úžasný sú naši Českí „Bratři“. Ďakujeme Arcibiskupskému gymnáziu v Kroměříži.

Meniny

Kontakt

Gymnázium sv. Františka z Assisi
Ulica J. M. Hurbana 44
010 01 Žilina, Slovensko

Telefón (spojovateľka): 041/5623935
Telefón (ekonomické odd.): 041/56258900907 839 385
Tel. (riaditeľka): 041/5002063
0903 982 226
E-mail:
IČO: 30222052

Správca stránky:

2% z daní

Študentská karta ISIC

Banner Operačný program vzdelávanie

Banner Olympiáda ľudských práv na GSF

Banner SOČ na GSF

20. výročie zriadenia školy

Banner kampane Červené stužky